Havaların ısınmaya başlamasıyla artan dışarı çıkma planları, dışarda yenilen yemekler, arkadaş buluşmaları alkol tüketimini arttırabilir. Sosyal içiciliğin kronikleşmemesi ya da volümlerin yükselmemesi adına dikkatlerinizi bazı noktalara çekmek istedim. İşte detaylar…

 

Alkolün Yağ Metabolizması Üzerine Olan Etkileri

Alkol gramı 7 kalori, yağın ise 9 kaloridir. Alkol hücreler tarafından enerji kaynağı olarak kullanılamaz. İçkide bulunan alkol etil alkoldür. Alkol karaciğerde metabolize olur çünkü vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Etanol yani alkol, karaciğer hücrelerinde yağ asitleriyle birleşerek karaciğerin yağlanmasına yol açar. Konusu geçmişken karaciğer yağlanması diyet kaynaklı alınan yağ miktarı ile doğru orantılı olarak artış gösterir. Bu nedenle karaciğer yağlanması olanlar alkol ve yağlı besin tüketimine ekstra dikkat etmelidir. Kronik alkol alımında yağ asitlerinin yıkımı engellenir. Sonuçta yağ asitleri enerji olarak da kullanılamadığı için, devam eden alkol alımı, vücut tarafından kullanılamayan yani vücutta biriken yağ asitlerinin karaciğerde; kolesterol, fosfolipid ve trigliserit formunda depolanmasına yol açar. Böylece hiperlipidemi yani bozulmuş kan lipid profili ortaya çıkar. Kolesterolün safra tuzuna yıkımının engellenmesi de karaciğerin yağlanmasına ve kolesterol değerlerinin yükselmesine neden olur.

 

Alkol Ne Zaman Kana Karışır?

Başlıca ince bağırsaklardan emilen alkol aç karna içildiğinde mide ve bağırsaklardan hızlıca emilir. Alkol içildikten beş dakika sonra testlerde kendini gösterir. Alkol kandaki maksimum düzeyine 45 dakika, 1 saat içinde ulaşır.10 ml alkol, 6 saatte metabolize olur. Yani alınan miktar arttıkça vücudun toparlanması da daha uzun zaman alır.

 

Alkolün Karbonhidrat Metabolizması Üzerine Etkileri

Alkol ilk önce kan şekeri yüksekliğine hemen arkasından kan şekeri düşüklüğüne neden olur. Ayrıca farklı enzim sistemleri ile karaciğerde glikoz üretimini, beyin ve karaciğerde glikoz kullanımını engelleyerek glikozun kullanımı üzerine çeşitli etkileri olur.

 

Alkolün Çabuk Çarpmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Alkolün yiyecekler eşliğinde alınması emilimini yavaşlatır ve kandaki yoğunluğunu düşürür. Protein içeriği yüksek, yağlı yiyeceklerde emilimi yavaşlatır. Süt, soğuk, stres ve aspirinin alkolün emilimini azalttığı doğrudur. Ancak bu sizi aldatmasın alkolün yol açacağı sorunlardan bunların hiç biri kurtarmaz. Her zaman kilit nokta ölçülü tüketimdir.

 

Diyabetikler Nelere Dikkat Etmeli

Alkol vücutta insülin ile metabolize olmadığı için alkol miktarı ve yanında tüketilenler kontrol altına alındığında önemli sorunlara yol açmaz. Kontrollü şeker hastaları, alkol yanında tüketeceği karbonhidrat dengesini bilmelidir. Alkol sonrası kompleks karbonhidrat içeren bir ara öğün eklemesi önerilebilir. İnsulin kullanan diyabetiklerin kan şekeri dengesizliği yaşama riski daha yüksektir. 1 bardak şarap yaklaşık 12 g etanol (alkol) içerir.

 

Alkol ve Kilo Verme

Alkol karaciğerde sitrik asit döngüsü içinde metabolize edilir. Bu yol vücudun daha çok kalori harcamasını sağlasa da alkolden gelen kalorinin yağa yakın olduğu unutulmamalıdır. Kaldı ki sonrasında yaşattığı hipoglisemi sonucu açığa çıkan yeme atakları ile kıyaslandığında bu etkinin işe yaramadığı ortadır. Ancak ılımlı alkol alımından söz edersek alkol kullanan kişilerde erkekler için 2 kadeh, bayan için 1 kadehte tutulması önerilir. 1 ölçü 150 ml şarap, 330 ml bira yada 45 ml konyak, viski, rom gibi içkilerdir.

 

En Sık Kullanılan İçkilerin Kalori Değerleri

Besin Porsiyon ölçüsü Porsiyon kalorisi (kcal)
Bira 1 şişe     (330 ml) 140
Şarap 1 kadeh  (125 ml) 100
Cin 1 kadeh  (100 ml) 231
Rakı 1 duble   (85 ml) 250
Rom 1 kadeh   (50 ml) 125
Vermut 1 kadeh   (25 ml) 42
Votka 1 kadeh   (100 ml) 263
Viski 1 kadeh   (50 ml) 138
Likör – ahududulu 1 kadeh   (25 ml) 64
Likör – naneli 1 kadeh   (25 ml) 89
Likör – portakallı 1 kadeh   (25 ml) 100
Likör – muzlu 1 kadeh   (25 ml) 79
Şampanya 1 kadeh   (100 ml) 126
Brandy 1 kadeh   (100 ml) 220
Tekila 1 shot   (30 ml) 69

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanılabilir <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiket ve semboller: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?