Yorgunluğunuzun Nedeni Bunlar Olabilir

Güne isteksiz, yorgun, akşam olmasının hayalini kurarak başlıyor ve gün içinde sinirli veya dikkatinizi toplamakta zorlanıyorsanız. Sağlıklı bireylerin genel bitkinlik halinin altında yatan ana sebebin yeterli ve düzenli fiziksel aktivite eksikliği olduğunu vurguladıktan sonra konumuza girelim.

 

Beslenme düzeni

Az yemek, dengesiz besin seçimleri veya besin alerjileri sizin gün içindeki enerjinizi etkiler. Dengeli öğünler kan şekerinizin kontrol altında kalmasına ve gün içinde enerjinizi daha iyi kullanmanızı sağlar. Kahvaltınızı atlamayın sütlü bir kahve yanına meyve de olsa metabolizmanızın uyanmasını sağlayın ve öğünlerinizde protein ve kompleks karbonhidrat içeren besinlere yer verin. Klasik bir Türk kahvaltısı ya da ekşi mayalı ekmeğe peynirli yeşillikli bir sandviç ve çay ya da badem sütlü mevsim meyveli chia pudingi ve daha nicesi herkesin kalori ihtiyacı farklı olduğu için bir sürü alternatif türetilebilir. Önemli olan bir yandan vücuda enerji harcatırken diğer yandan da size enerji veren sağlıklı seçimleri kullanabilmektir.

 

Halsizliğinizin nedeni kan değerleriniz olabilir!

Fark edilmesi uzun zaman alabilir. Kronik yanlış ve yetersiz beslenmenin etkisi büyüktür. Kansızlık başka bir deyişle anemi sizi enerjisiz ve hayattan daha az keyif alan biri haline getirebilir. Demir eksikliği anemisi kansızlığın en sık görülen formudur ve nedeni ne olursa olsun (GİS kanaması, fazla menstrual kanama, çeşitli ilaçlar, kronik hastalıklar, emilimsel faktörlerde sorun vb.) sebebi araştırılmalıdır. Dokulara oksijen taşıyan hemoglobin molekülünün sayısının azalması sonucu halsizlik, bitkinlik, solgunluk görülür. Beslenme tedavisinde balık, kırmızı et, kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ile magnezyum ve C vitamini içeriği zengin olan besinlerin tüketimi önemlidir.

 

Duygu durumu bozukluğu

Nedeni sayısız faktöre bağlı olabilse de, buradan dikkat çekmek istediğim kısmı yiyeceklerin sizi mutlu edebildiğinden çok mutsuzda edebileceği, tıpkı sağlığınıza olabilecek olumlu etkilerinin doğru miktar, sıklık ve zamanlamada kullanılmadığında zarar verici hale gelebildiği gibi. Dengesiz beslenmenin eşlik ettiği fazla kiloluluk veya obezite kişiyi mutsuzluğa itecektir. Beslenme tedavisinde triptofan, tirozin amino asitleri ve omega 3 olumlu katkı sağlarken; başlıca B12, D, demir ve folik asitten dengeli beslenme önem taşır. B6 ve diğer B grubu vitaminlerinin beslenme planına eklenmesi de önemlidir.

 

Hipotiroidi                        

Vücutta su tutulumu, organların yavaş çalışması, kabızlık, vücut ısısının düşüklüğü, unutkanlık, zihinsel işlevlerde yavaşlama, kansızlık, saç dökülmesi, kolay kilo alma, kalp atış hızında azalma, depresyon gibi yakınmalara yol açan hipotroid bayanlarda daha sık rastlanan otoimmün bir hastalıktır. Soyalı besinler troid ilacının etkisini olumsuz etkilediği için dikkatli tüketilmelidir ve guatrojenik etkili besinlerin metabolizmayı yavaşlatıcı olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak hormon yapımında görev alan selenyum, çinko ve iyot tüketimi önem taşır.

 

Fazla kafein tüketimi

Ilımlı düzeyde alınan kafein dikkati, konsantrasyonu ve çalışma süresini uzatabilirken fazla tüketimi ters etki yaparak huzursuzluğu, kan basıncını, kalp ve böbrek yükünü artırır. Uzun dönemde kafeinin etkisi azalabilir veya uyku düzenini olumsuz etkileyerek yorgunluğu beraberinde getirebilir. Kahve, çikolata, kakao, çay ve kola kafein içerir.

 

İdeal uyku süresi

Yorgunluğun herkesçe bilinen ve en kolay fark edilen ilk nedeni yetersiz uykudur. Yetişkin bireylerin gün içinde daha verimli olabilmesi için 7-8 saat uyuması gerekir. Bu tıpkı telefonunuzun bütün gün sizin taleplerinize cevap verebilmesi için her akşam şarja takmanıza benzer. Kaliteli uykuyu yakalayabilmek için telefonunuzdan, televizyonunuzdan ve bilgisayar ve benzeri cihazlardan uzaklaşmayı deneyin. Karanlıkta önemli.

 

Uyku apnesi nedir?

Gece yeterince erken yattığınız halde güne yorgun başlıyorsanız, yakınlarınız uykunuzdaki düzensiz nefes alış verişlerinizden, horlamalarınızdan bahsediyorsa dikkate almalısınız. Uyku apnesini kabaca tanımlarsak, gece uykunuzda siz farketmeseniz de solunumunuzun 10 saniye, hatta daha uzun süre, birçok defa durması olarak tanımlanır. Oksijen tüketiminin azalmasına bağlı olarak başta kalp ve beyin olmak üzere, dokularda stres oluşur. Fazla kilolu bireylerde görülme riski daha yüksektir.

 

Glikoz metabolizması bozuklukları

Vücudun ana yakıtı olan glikoz ve vücuttaki kullanım yolları günlük enerjimizde başlıca rol alan bileşendir. Şeker hastalığı, insülin direnci, hipoglisemi, reaktif hipoglisemi ve hiperglisemi gibi kan şekeri dengesizliklerine yol açan rahatsızlıklarda beslenme tedavisinin önemi görmezden gelinemez. Başlıca doktor ve diyetisyen tarafından yapılan kontrol ve takip, yaşam kalitesinin arttırılması için elzemdir.

 

Dehidratasyon

Yetişkin vücudunun yaklaşık yüzde 50-60’ ı sudan oluşur. Çoğumuz günlük işler içinde su içmeyi vücut bizi uyarana dek erteliyoruz. Aslında zindelik için ilk yapmamız gereken vücuda ihtiyacı olan suyu vermektir. Gün içine bölünen su tüketimi ve fiziksel aktiviteden en az 1 saat önce alınan yaklaşık 2 bardak olan su tüketimi önemli ve gereklidir. Yeterli su içip içmediğinizi idrar renginizin açık sarı olmasına bakarak anlayabilirsiniz.

Yaz Sıcağına Karşı Hangi Besinler Daha Önemli?

Yaz sıcak, hareketli günleri, güneş ışığı iştahınızı ve besin seçimlerinizi farklılaştırır. Süt yerine dondurma, su yerine soğuk çay, sebze yemeği yerine kızartıp çabucak açlığı bastırmak isteriz. Ama uzun süre parlayan güneş ışığı cilt ve saçta kuruluklara, gözde hasarlara hatta potansiyel rahatsızlıkların tetiklenmesine bile yol açabilir. Güneşin verebileceği zararlara karşı hangi besinlere öncelik vermeniz gerektiğine bir göz atın.

Yaz sıcağında cildimiz ter ile birlikte esnekliğini sağlayan su kaybına da uğrar. Birde denizin tuzlu ya da havuzun klorlu suyu şartları iyice zorlar. Üstüne üstlük sivrisinek ısırıkları ya da güneş yanıkları ile de baş ediyorsanız tatil acı verir bir hal alır.

 

Kuru Ciltler İçin Seçenekler

C vitamininden zengin besinler: Küçük taneli meyveler (Çilek, kızılcık, frenk üzümü, kuşburnu, ahududu, böğürtlen, yaban mersini), maydanoz ya da yarısı bile günlük C vitamini ihtiyacının iki katını karşılayan renkli biberler, kavun, ananas, domates mevsime uygun seçeneklerden ilk akla gelenler.

 

Kuru Cilt İçin Neden Bu Besinleri Tüketmeliyiz?

C vitamini antioksidan özelliğinin yanında cildin bağ dokusunu kuvvetlendiren kolajen üretimine de katılır ve cilt yaşlanmasını hızlandıran serbest radikaller ile savaşır. Güneşin zarar verdiği cildi hızla onarır. Kuru cilt ve saçları önler.

 

Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Kaybedilen sıvıya karşı su alımınızı arttırın. Dehidratasyondan korunmak için erkekler yaklaşık 15 su bardağı, kadınlar ise yaklaşık 11-12 su bardağı kadar su tüketmeli. (1 su bardağı=250 ml) Yeterli su içip içmediğinizi günlük enerjinizden, idrarın renginden ya da cildinizin kuruluğundan anlayabilirsiniz. Su tüketiminde hala zorlanıyorsanız. Ayran, cacık, meyve dilimli soğuk su ya da maden suyundan faydalanabilirsiniz. Meyve sebze dilimlerinin suya karışan vitamin ve mineralleri metabolizmanızın daha iyi çalışmasını da sağlayacaktır.

 

Kuru Saç İçin Neler Tüketilmeli?

Görünür yağı azaltılmış kuzu gibi kırmızı et, balık, tavuk, hindi gibi az yağlı protein kaynakları ya da kolesterol içermeyen kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller yaza uygun hafif protein kaynaklarıdır.

 

Kuru Saç İçin Neden Bu Besinleri Tüketmeli?

Güneş ışığı, deniz suyu, havuzun kloru derken saçlar kırılgan ve kuru bir hal alır. Saçlar kreatin denen protein ağlarından oluşur. Hızlıca tost makinesinde köfte, ince kesim hindi, tavuk göğüs eti, balık fileto, karides, mantar kızartmayı deneyebilirsiniz. B5 vitamini içeren yoğurt, B8 yani biyotin vitamini içeren karaciğer, yumurta sarısı, domates ve yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller. Kırmızı et ve balıkta bolca bulunan çinko minerali saç dökülmesini azaltıp mat saçların parlamasını sağlayabilir.

 

Kramplara Karşı Ne Yapılmalı?

Belki kumsalda voleybol oynadınız, fazla yüzdünüz ya da şehir hayatında sıcak havada fazla hareket ettiniz ve en nihayetinde fazla terlediniz. Terle sıvı kaybının yanı sıra sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller de kayba uğrar. Bu da vücut içi osmatik dengede dalgalanmalara neden olarak kramplara yol açar.

 

Kramplara Karşı Neler Tüketilmeli?

Kabak, patates, kuru fasulye, kavun, muz, mercimek, üzüm yüksek potasyum kaynağı besinlerdendir.

Kalsiyum kaynağı olarak maden suyu ile ayran, salatalıklı cacık, kefir, yoğurt iyi seçeneklerdendir.

 

Güneş Işığından Etkilenen Göz Sağlığı İçin Ne Yenilmeli?

Güneşten yeterince korunmadığınızda gözlerinizde bu durumdan zarar görür. 55 yaşından sonra yaşa bağlı maküler dejenerasyonda göz retinası hasar görür. Göz sağlığı için başlıca beta karoten, çinko, C ve E vitaminleri önemlidir. Yumurta sarısı, mısır, pazı, karalahana, ıspanak, kış kabağı ve bürüksel lahanası da göz için önemli olan lutein vitaminini içerir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?