Karbonhidratlar düşman değildir

Çok düşük karbonhidratlı diyetler sürdürülebilir diyetler değildir. Çünkü karbonhidratlar vücudumuzun asıl enerji kaynağıdır. Proteinlerin karbonhidrat zincirleri ya da yağların keton cisimciklerini sürekli enerji kaynağı olarak kullanmanız sağlıklı olmaz ve uzun dönem kullanımının etkileri net değildir. Ketojenik diyet uzun vadede özellikle kalp hastalıkları ve kanser riskini arttırabilir. Unutmayın ki yediğimiz sebze, meyve, kuru baklagiller ve süt ürünleri de karbonhidrat kaynağı besinlerdir. Lifli yapıları ile uzun süreli tokluk sağlamasının yanında metabolizmanızı da yoğun çalıştırır. Önemli olanlardan biri de beslenme düzeninin yaşam tarzınıza uygun, sağlıklı ve uygulanabilir olmasıdır. Sonuçta zayıflamanın yolu tek bir yoldan geçmez. The Dietary Guidelines for Americans önerilerine göre günlük toplam enerjinin %45-65’ i kompleks karbonhidratlardan gelmelidir. Çünkü bağışıklık sistemi, beyin fonksiyonları, sinir sistemi, gün içi enerjinizin korunması ve sindirim fonksiyonları için kompleks karbonhidratlar gereklidir.

 

Yemek yeme hızına dikkat

Besinlerin ağızdaki mekanik parçalanmasının iyi yapılmaması sizin daha çok kalori almanıza, sindirim şikayetlerinizin artmasına ve gaz oluşumuna neden olur. Yediğinizin farkına vararak doyma sinyallerinin salınımı başlayana kadar sizi yavaşlatabilen faktörleri kullanın. Bu yanınızdakilerle konuşmak, düzenli nefes almak, çatal kaşığı arada masaya bırakmak veya ılımlı miktarda su içmek olabilir.

 

Yürüyüşün faydaları saymakla bitmiyor

Stresinizi, kaygınızı azaltan, kandaki serbest yağları da yakan, insülin direncini düşüren, mutluluk veren ve uyku kalitenizi yükselten yürüyüşe hayatınızda yer açın. Bu nedenle kendinize zaman ayırıp, yürüyüşü keyfe dönüştürecek rahat kıyafetler, ayakkabılarınızı giyip, düzenli aralıklarla mümkünse açık hava yürüyüşe çıkın. Tabi bu pandemi döneminde daha tenha alanlarda ve uygun saatleri tercih etmelisiniz. Yarım saatle başlayıp kademe kademe süreyi arttırın. 

 

Kolay ve önemli

Göbek yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız su içimini önemsemeniz gerekli, ilk nedeni yağlar parçalanırken bünyesine su alır diğerleri ise mide bağırsak ve böbreklerden geçen su hem metabolik hızınızı arttırır hem de içinizi temizler. Su içmekte zorlanıyorsanız aromalı sular ya da açık beyaz, yeşil ve siyah çaydan faydalanabilirsiniz. Dolaylı yoldan çayda ki etkili antioksidanlardan da faydalanırsınız. Kadınların günlük 2,5, erkeklerin ise 3,5 litre su tüketmesi uygundur.

 

Motivasyon kaynağınızı bulun

Sizi bilinçsiz yemek yeme davranışından uzaklaştıracak olan hedefi kendinize her gereksiz kaloriyi tüketmeye çalışırken hatırlatın. Çünkü gayretleriniz size giydiklerinizin içinde kendinizi iyi hissetmek, özgüveninizin yükselmesi, çalışma ve konsantrasyonunuzun artması, kendinden memnun olmak olarak size geri dönecektir ve bir sonraki adıma geçmenizin yolunu açar. Hepimizin bildiği gibi yüksek şekerli besinler bizi kaç dakika mutlu edebilir ki düşüncelerinizi değiştirin ve değişen sizin keyfini sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanılabilir <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiket ve semboller: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?