Kolajen; kemik ve kıkırdak, cilt, saç, göz ve sindirim sistemine kadar pek çok dokunun oluşturulmasında ve desteklenmesinde önemli rol oynayan bir protein çeşitidir. Vücudumuzdaki toplam proteinin yaklaşık üçte birini oluşturur. Vücudumuz otuzlu ve kırklı yaşlardan itibaren daha az kolajen üretir. Kolajen; tavuk, kırmızı et, kıkırdak ve kemik suyu, balık ve kabuklu deniz ürünleri olmak üzere hayvansal kaynaklı besinler yoluyla alınır. Takviyeleri ise suda çözünebilir formda hidrolize edilmiş formdadır, sindirimi kolay ve emilimi yüksektir.  Araştırmacıların 11 randomize, plasebo kontrollü 800’den fazla kişinin katıldığı çalışmaların sonucu olarak kolajen peptidlerinin yani takviyelerinin ciltteki kuruluk ve kırışıklıkları azaltarak cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olduğu sonucuna varmışlardır. Cilt sağlığını iyileştirmek amacıyla günde 10 gram kolajen takviyesi alanların değerlendirildiği başka bir çalışmada ise cilt elastikiyetinin arttığı, cildin nemi daha iyi tuttuğu ve cildi yapılandırmaya yardımcı olan elastin ve fibrin proteinlerinin üretiminin arttığı gösterilmiştir. 

Kolojen takviyelerinin çoğu hyaluronik asit ve c vitamini ile de desteklenir. Çünkü hyaluronik asidin %50’si ciltte, bağ dokular ve gözde yüksek oranda bulunur. Ana işlevi dokuların pürüzsüzlüğü ve nemini korumak için suyu tutmaktır. Hyaluronik asit takviyeleri cildin daha dinç görünmesi ve esnek hissetmenize yardımcıdır. Bunun yanı sıra doğal yaşlanma süreci ve güneşten gelen ultraviyole radrasyon, tütün dumanı ve hava kirliliği gibi dış faktörlere maruz kalmakta ciltteki hyaluronik asit miktarını azaltır. En az 1 ay boyunca günde 120-240 mg’ lık hyaluronik asit dozlarının alınmasının cilt nemini önemli ölçüde arttırdığı ve cilt kuruluğunu azalttığı gösterilmiştir. Nemli bir cilt aynı zamanda kırışıklıkların görünümünü de azaltır.  Kolajen ayrıca tendon yani kasların kemiklere bağlandığı, bağlar, deri ve kaslar dahil olmak üzere vücut bağ dokularının ana bileşenidir. Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma dergisinde yayınlanmış atletlerin ele alındığı bir çalışmada 12 hafta boyunca günlük 5 mg’ lık kolajen takviyelerinin etkisi gözlenmiştir. Sonuç olarak egzersiz sırasında eklemlerde daha az ağrı hissi oluşmuştur. Kolajen peptidleri kreatin gibi kas proteinlerinin sentezini de destekler. Oral kolajen takviyesi kıkırdak onarımını destekleyebilir ve ayrıca anti-inflamatuar bir etkisi de vardır. Ağız içi yaralarını hızla iyileştirdiği ve geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde kimi sağlık profesyonellerince tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilir. 

 

Takviyeler yaşlanmayla doğal olarak kaybedilenlerin yerine konmasına yardımcı olur. Peki takviye alırken başlıca hangi kolajen türüne ihtiyacınızın olduğunun belirlenmesi ve hangi doz ya da formülasyonun daha etkili olduğunu sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

  • Tip 1 Kolajen: Vücutta en yaygın bulunan çeşididir. Cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur.
  • Tip 2 Kolajen: Öncelikle kıkırdak ve eklem sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur.
  • Tip 3 Kolajen: Cilt elastikiyetini arttırarak cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.
  • Tip 5: Bu çeşidi hamile kadınlarda plasentanın büyümesine yardımcı olur.
  • Tip 10: Bu tip aynı zamanda kıkırdakta da görülür. Kemik sağlığının ve gelişiminin desteklenmesine yardımcı olur.

Diyetinize eklenen kolajen peptidleri vücudunuzda eksilen kolajenin yerini doldurmaya ve genel sağlığınızı desteklemeye hizmet edebilir.

 

Sağlık uzmanınızın belirttiği gibi kolajen takviyeleri almak genellikle güvenlidir.

Kolajen takviyelerinin yan etkileri hafiftir ve şunları içerebilir:

  • Mide de genel bir ağırlık hissi
  • Diyare (ishal)
  • Döküntü, kaşıntı 
  • Potansiyel yatkınlıkları olan kişilerde kolajen ham maddesine bağlı olarak alerjen etki (yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri)

Yine bunların dışında potansiyel karaciğer ve böbrek problemleri olanlar doktoruna danışarak karar vermelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanılabilir <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiket ve semboller: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?