Depresyonda Beslenme

Depresyonda Beslenme

Çok sayıda araştırma analizi ne yediğimiz ve depresyon riski arasındaki ilişkiye işaret eder. Hepimizin yerken iyi hissettiği besinler vardır tabi bu kişinin bakış açısıyla da korale ya da ne kadar hazır olduğuyla ama sonuçta iyi hissetmemizi sağlayan besinler vardır. Bilimsel çalışmalar yüksek oranda sebze, meyve, deniz balıkları, zeytinyağı, tam tahıl, doğal süt ürünleri ve düşük hayvansal kaynaklı beslenme paternini depresyon riskini azaltmakla ilişkilendirilmiştir. Örneğin mor, mavi sebze ve meyveler beyin, hafıza, öğrenme ve ruh halini destekleyici polifenoller içerir.

Hepimizin bizzat deneyimlediği gibi yüksek oranda kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri, yüksek doymuş ya da yağlı besinler ya da şeker içeriği yüksek basit karbonhidratlı gıdaların tüketimi de depresyon riskini arttırır. Yükselen kilo, bozuk kan şekeri ve kan yağları eşliğinde iyi hissetmeniz zorlaşır. B12 vitamini ve folik asit sinir hücrelerinin yenilenmesini sağlar Bu vitaminlerin yetersizliği depresif ruh hali, bipolar bozukluklar, nöropati vb rahatsızlık ile kuvvetle ilişkilidir. Eksikliğinde homosistein değerlerinde görülen yükselme bu vitaminlerin kalp rahatsızlığı yaşayanlar içinde önemli olduğunu gösterir. Kararında tüketim anahtar kelimenizdir. Kuvvetli bir antioksidan olan selenyumun özellikle beyindeki oksidatif stresin depresyon ile alakası düşünüldüğünde iyi hissetmek için kesinlikle ihtiyacınız olanlardandır.

Vücutta bir hormon gibi görev yapan D vitamini yetersiz alındığında mevsim geçişleri, nedeni belirtilmemiş duygu durum bozuklukları hatta major depresif bozuk görülme sıklığı artar. D vitaminin asıl kaynağı güneş ışığı iken besinler yoluyla yağlı balıklar, tavuk, dana ciğeri, yumurta sarısı ve süt ürünlerinden karşılayabilirsiniz. Özete sığdıramayacağım konular dışında aktif bir yaşamın sizi hayata bağladığını gözden kaçırmayın bu hayatta en kötü şeylerden biri bir hedef ya da amaçtan mahrum kalmaktır. Olmadığını sanmayın herkesin hayatında gerçekleşmesini istedikleri vardır.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?