Sağlıklı beslenmiyor, yeterince hareket etmiyor ve uyumuyorsanız yüksek ihtimal fazla kilolarınız ve buna bağlı olarak gelişen insülin direnciniz vardır. Kan şekeri ya da glikoz hücrelerin ana yakıtıdır. Yapı taşı hücreler glikozu kullanabilmek için pankreas tarafından salgılanan insüline ihtiyaç duyarlar. İnsülinin hücrelere girişi insülin reseptörleri sayesinde olur. Kronikleşen basit karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek beslenme süreç içinde bu reseptörleri duyarsızlaştırır. Duyarsızlaşan reseptörler glikozun hücre içine girişini sağlayamaz. Kullanılamayan glikozlar kanda artmaya, pankreas ise artan glikozun hücre içine girişini sağlamak için insülin salgılamaya devam eder. Etki tepki mekanizması bozulan vücutta hiperglisemi ve hiperinsulinemi görülür. Başlıca sorun yanlış besin tüketimine bağlı doymama, sürekli atıştırma ve artan kilo ve yağ kitlesidir.

 

İnsulin Direncinde Beslenme

 

 • Düşük Glisemik İndeks

Karbonhidratlar beslenmemizin önemli bir parçasıdır ancak kompleks karbonhidrat olanlar. Düşük glisemik indeksli besinler kan şekerini dengeli yükseltir genel olarak doğal, yüksek besin değerine sahip ve lifli besinlerdir. MEVSİMİNDE sebze ve meyve, kurubaklagil ve tam taneli tahıllar kompleks karbonhidratlara örnek olarak verilebilir.

 

 • Zeytinyağı

Tekli doymamış elzem yağ asidi omega 9’un kaynağıdır. Omega 9 yağ asidi kronik inflamasyon ile savaşır. Alzheimer, kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendrom, diyabet, artrit, kanser hatta obezite kronik inflamasyonun neden olduğu hastalıklara örnek olarak verilebilir. E vitamini içeriğiyle de cilt dostu besinlerin başında gelir.

 

 • Nişastasız Sebzeler

Sebzelerde kolayca bulunan magnezyum, potasyum ve lif insülin direncini azaltarak, insülin hassasiyetinin artmasını sağlar. Nişastasız sebzeler 100 gramı yaklaşık 5 gramdan az karbonhidrat içeren sebzelerdir. Nişastasız sebzelerin düşük kalorili, A, C ve K vitaminlerinden zengindir. Sebze grubundan oldukları için lif ve antioksidan kapasiteleri de yüksektir. A vitaminini havuç ve ıspanaktan bağışıklık sistemi desteklemesi için, kemik erimesine karşı K vitaminini brokoli ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden, hücre koruyucu C vitamini ise biber, brokoli ve bürüksel lahanasından yüksek oranda alabilirsiniz.

 

 • Kurubaklagil ve Tam Tahıllar

Karbonhidrat oranları yüksek ancak glisemik indeksi genel olarak orta derecede olan bu grup besinler şekerli alternatiflere olan isteğin küçülmesini sağlar. B12 hariç B grubu vitaminlerini yüksek oranda içerir. Kurubaklagiller doyurucu ve protein ve mineral içeriği yüksek besinlerdir.

 

 • Et tüketimi

Et çeşitlerinin karbonhidrat içeriği yoktur bu nedenle insulin salınımında dalgalanmalara ya da yüksekliklere yol açmaz. Ancak unutulmamalıdır ki besin çeşitliliği dengeyi ve optimal sağlığı sağlar ve korur. Bunun için sadece et ağırlıklı beslenmek durumu kurtarmaz. Fazla protein alımına bağlı başka sağlık risklerinin artmasına yol açar. Ama siz haftada 2-3 gün balığı sofranızdan eksik etmeyin.

 

Uzak Durmanız Gerekenler

 • Un, ekmek, pirinç, makarna (özellikle beyaz olanları)
 • Alkol
 • Şeker ilave edilmiş her türlü besin
 • Paketli ve işlenmiş ürünler
 • Doymuş yağlı besinler
 • Peynir, kaşar, yoğurt, süt gibi doymuş yağ alımınızı arttırabilecek süt ürünleri ve meyve TABİKİ tüketilebilir ancak miktarı abartılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanılabilir <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiket ve semboller: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?