Hızlı kilo değişimine ihtiyaç duyulduğunda akla ilk gelen ketojenik beslenme tarzıdır. Ancak bu tarz bir beslenmenin uzun vadeli kullanımı sağlığı bozucu etki gösterir. Uygulama süresi arttıkça vücudun ana yakıtı olan glikozun sağlıklı karbonhidratlardan alımının baskılanması, kabızlık, kolesterol gibi kan yağlarında yüksekliklere, algıda düşüklüklere, yorgunluklara, baş ağrısına ve çeşitli beslenmenin önüne geçildiğinden besin öğesi yetersizliklerine yol açacaktır. Ancak hızlı kilo kaybına çok ihtiyacınızın olduğu dönemlerde bu tarz bir beslenmeye öncelik vermeniz, vücudun şişkinliğini azaltırken, vücut enerji kaynağı olarak kullanılacak bir karbonhidrat bulamayacağı için depo yağları enerji için kullanır.

 

Ketozis Nedir?

Ketojenik diyetin temeli karbonhidratları önemli ölçüde sınırlayıp, enerji kaynağı olarak yağ ve proteinlerin kullanımına dayanır. Ekmek, pilav, makarna, unlu çorbalar gibi karbonhidrat içeren gıdalar beslenme planında yer almaz. Karbonhidrat kaynağı bu tarz besinlerin yerine balık, tavuk, hindi, kırmızı et, taze kuruyemişler, zeytinyağı, tereyağı gibi gıdalarla yağ ve protein kaynağı besinler tüketilir. Böylece vücut, enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda kalır. Ketojenik kelimesi ketozis kelimesinden geliyor. Ketozis, düşük karbonhidrat durumunda vücudun enerji elde etmek için yağ yakması demek. Yani bu ne anlama geliyor? Karbonhidrat tüketiminin azaltılması, kandaki glikoz seviyesini ve buna bağlı olarak insülini düşürüyor. Vücut, yeterli ölçüde glikozu karbonhidratlardan alamayınca yağlara yöneliyor ve karaciğere gönderilen depo yağlar yağ asitlerine parçalanıp enerji için kullanılıyor. Vücut yağ yakmaya başladığında ise “keton” denilen cisimler ortaya çıkıyor. Kanda keton cisimciklerinin artışı ise vücudun ketozis sürecinde olduğunu gösteriyor. Peki işte istediğim dediğiniz bu menü neye benzer, İŞTE hazırlandığınız o özel zamanlara daha yüksek bir özgüven ile adım atmak için tüketimde öncelik verecekleriniz.

 

**Gün içinde sade, şeker eklenmemiş kahve, çay çeşitleri 3 fincana kadar serbest**

**En az 2.5, 3 litre su alımı baş ağrılarını önlemesi ve vücudu arındırıcı etkisi nedeniyle tüketilmeli**

**Salatalar az yağlı ve sirkeli olabilir**

2 için yorum “Ketojenik Diyet ile Nasıl Zayıflanır? Ketojenik Örnek Diyet Menü”

  1. Yoğurttaki karbonhidrat ketozisi bozmuyor mu ?

    1. hayır Hüsnü bey, toplam karbonhidratı ayarlanmış bir beslenme programında
      sağlıklı bir besin olan yoğurt yer alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanılabilir <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiket ve semboller: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?