Limon suyunun zayıflatıcı etkisi ya da yağ yaktığı konusunda bir sürü iddia vardır. Peki, ne kadar gerçeklik payı vardır. Ya da gerçekten doğruysa diyetteki uygulaması nasıldır? Limonun o buruk, ekşi tadı yapısında bulunan yüksek orandaki sitrik asitten ileri gelir. Sitrik asit sindirim sisteminde sindirim enzimleri ve mide asidi ile etkileşime girer. Araştırmaların gösterdiğine göre limonun asidik yapısı tükettiğimiz yiyeceklerdeki şekerin emilimini azaltır. Bunun anlamı vücutta kullanılamadığı için yağa dönüşecek şekerin azalması anlamına gelir. Uygulamayı takip edenlerin bazıları limonun suyu yanında kabuklarını da tüketmektedir. Bu limonun kilo kaybetmedeki etkisini ikiye katlar. Çünkü limonun kabuğu pektin içerir. Pektin kilo kaybına midenizdeki yiyecekleri jel kıvamına getirerek yardımcı olur. Sonuç olarak yiyeceklerdeki şeker bağırsaklarda daha az emilime uğrar.  Buna ek olarak limon suyu kalsiyum emilimini arttırır. Sindirim sisteminin daha asidik olması sonucu tükettiğiniz besinlerin yapısındaki kalsiyumdan daha net faydalanırsınız. Bu kalsiyum daha sorma yağ hücrelerinizde depolanır. Araştırmaların gösterdiğine göre kalsiyum yağ hücrelerinin yağ yakma kapasitesini arttırır.

 

Peki, LİMONU nasıl kullanmak gerekecek?

Kilo kaybını artırmak için limon tüketmenin birçok yolu var. En basitiyle ılık bir suya limon sıkabilir ya da tıpkı çay gibi suyunuzu limon dilimi ile süsleyebilirsiniz.  Bazı kişiler limonun temizleyici etkisiyle kilo vermek ister. Bunu başarabilmek için içtiğiniz suya 1 dilim limon eklemeniz yeterlidir. Ve gün içinde içtiğiniz suyu bu formda almanız günlük enerjinizi de yükseltecektir. Ayrıca fazla kalori almanıza neden olacak aç olmadığınız halde tükettiğiniz yiyeceklerin de önüne geçebilmek için suyun yanında limonu da tüketebilirsiniz. Her gün içmeniz gereken yaklaşık 2 litre suyun yanında bütün bir limonu da tüketiyor olmanız forma girmenize yardımcı olduğu kadar detoks etkisi de sağlayacaktır.  Limon dilimli suyunuzu başka bir doğal besin olan bal ile de tüketebilirsiniz. Aynı etkisini koruyacaktır. Bal doğal olduğu kadar 1 tatlı kaşığı dolusu yaklaşık 1 porsiyon meyve kadar kaloride içerir. Ve tabiki zayıflama konusu karışık bir konudur. Hiç biri tek başına istediğiniz sonucu vermez. Dengeli beslenmeye ve egzersize en azından hareketli olmaya hayatınızda her zaman yer vermelisiniz.

 

Limon  Suyu İle Zayıflamada Başka Bakış Açıları: 

  • İçtiğiniz şekerli ya da tatlandırıcılı gazlı içecekler yerine limon dilimli maden suyunu deneyin.
  • İçtiğiniz bitki- meyve çaylarını kimi zaman 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 kupa sıcak suyla değiştirin.
  • Kalorisi ve yağ içeriği yüksek kremalı moka kahveler yerine formda ve enerjik kalmanızı da sağlayacak limonlu çay seçeneklerine de yer verin.
  • Akşamdan cam bir sürahiye 1 limonu kabuklarıyla dilimleyip atın ve taze nane yaprakları ekleyin.
  • Ertesi sabah içindekileri çıkarıp soğuyan suyunuzu tüketin. Hoşunuza gideceğinden eminim.
  • Yemeklerden 15–20 dakika önce 1 bardak limonlu su tüketin. Bu sizin porsiyon kontrolünüzü de kolaylaştırır.
  • Ayrıca vitamin c içeriği sayesinde besinlerden demir emilimini de arttırır. Yani zinde olmanıza çift etki sağlar.
  • Unutmadan vücudunuza ihtiyacı olan suyu vermeniz formda kalmanın altın kuralıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanılabilir <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiket ve semboller: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?