Havanın ısınması vücudunuzun duruma ayak uydurmaya çalışmasıyla birçok değişikliği de beraberinde getirir. Genişleyen damarlar, solunum ve ter ile artan sıvı kaybı, hareket azlığı ve sıcaklardan etkilenen uyku düzeni sıcak yaz günlerinizden alacağınız keyfi azaltabilir.

 

Yeterli sıvıyı tüketin

Vücudun sıvı dengesi hızlı değişkenlik gösterir.  Su vücudunuzdan toksinlerin atılmasını sağlar ve sizi baş ağrısı, halsizlik, sıkıntılı ruh hali gibi susuzluk yakınmalarından korur. Vücuttan su atılmasını arttıran aşırı kafein tüketimini kontrol edin. Bireye göre kafein eşiği farklılık gösterebilse de günde 2 ila 4 fincan kahveyi aşmayın. 

 

Dengeli bir diyet tüketin

Sıcak havalarda termojenik etkisi yüksek et çeşitlerini daha kontrollü, sebze meyve gibi su, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı besinleri daha sıklıkla tüketin. C vitamini kaynağı biber çeşitleri, üzüm, çilek, böğürtlen, ananas, kavun, yediveren portakal, ıspanak, domates ve maydanozu yanında yoğurt kefir gibi probiyotik kaynakları ile birlikte tüketin. Zeytinyağlı mevsim sebzelerini veya taze sebze-meyve sularını da tercih edebilirsiniz. Çok alternatif türetilebilse de mevsime uygun örneğin salatalık, ıspanak, havuç, limon, taze zencefilli bir karışım açlık ve susuzluk hissini çözebilir. Ya da birkaç badem, kaju, incir ve hurmayı 30 dakika kadar suda beklettikten sonra süzüp yarım bardak badem sütü ya da inek sütü ekleyip blendırdan geçirin ve üzerine kırılmış taze kuruyemişler ekleyerek tüketebilir ve tatlı isteğini sağlıklı yollardan çözebilirsiniz.

 

Salata çeşitleri

Marul, roka, maydanoz, salatalık, semizotu gibi salatalık malzemeler %92-98 oranın da su içerir. Suyu yiyiyormuş gibi düşünebilirsiniz. Salatalık yeşillikler vücudumuza kalsiyum, potasyum, C vitamini ve klorofil gibi yakıtlar sağlar. Diğer faydalarının yanı sıra sebzeye rengini de veren klorofil kimyasal olarak hücrelere oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapısındaki hemoglobin proteinine benzer ve bu sayede de enerjinizi arttırır. Ayrıca cilt sağlığı ve kanserden koruyan etkileri de bulunur.

 

Güneşlenin

Aktif olmayan pro-vitamin D’ler vücutta güneş ışığı sayesinde aktifleştirildikleri için her gün en az 15 dakika güneş kremi sürmeden önce güneşlenmeye çalışın. Yağlı balıklar, yumurta ve süt D vitaminini aktif formda içerir ve vücut tarafından direkt olarak kullanılabilir.

 

Karpuz

Bağışıklığı arttıran bir meyvedir. 1 kase karpuz 80 kalori, 270 mg potasyum, günlük A vitamini ihtiyacının % 30’u ve C vitamini ihtiyacının % 25’ini sağlar. Karpuz ayrıca B6 vitamini içerir ve glutatyon oluşumunu destekler. Glutatyon hücrelerde üretilen bir antioksidandır, oksidatif stresin etkilerini azaltır ve otoimmum hastalıklarla savaşmaya yardımcı bir sürü etkisi bulunur.

Bu vitaminler ve diğer gerekli besin maddeleri bağışıklığın olağan fonksiyonu yerine getirebilmesi için gereklidir.

 

Egzersiz önemli

Hareketinizin artması terle vücudunuzdan toksinlerin atılmasını sağlar. Hızlanan dolaşım ile hücreler hareketlenir ve daha dinç hissedersiniz. Ayrıca düzenli yapılan egzersiz akciğer kapasitesini arttırır. Rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanılabilir <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiket ve semboller: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?