Yoga aslında bir yaşam tarzıdır. Kişinin hayata ve olaylara bakışını, iç huzurunu temsil eder. Yogayla doğru nefes alma teknikleri öğrenilir. Esneklik kazandırıcı hareketleri, kişinin kendini dinleyip iç huzuruna ermesi ve hayattan beklediklerini ve olanları mantık çerçevesi dahilin de yorumlamaya başlar. Beraberinde kişi bedenine saygı duymaya başlar ve bedeninin sağlığı için elinden geleni yapmaya çalışır. 

Yani düzenli bir hayat, dengeli bir beslenmeyle iç içe geçer. Kişi duygusal yeme ataklarına maruz kalmayacak şekilde kendinde bir kontrol mekanizması geliştirir. Fazla kalori alımının %76’sı duygusal açlıkla ilişkilidir. Özellikle bayanlar hormonal dalgalanmalara daha açık olmalarıyla bu riske daha açıklardır. Yani yoga o bilince ulaşıldığında dengeli yaşayıp, düzenli beslenip ve hayattan ihtiyacı olanı kadarı alması öğrenildiğinde amacına ulaşır. Tabi kişinin yetersiz ve dengesiz beslenme akımlarına kapılmaması da önemli.

Önerim yogaya ne çok aç ne de çok tok karna başlamanızdır. Gereken sükûnete ulaşabilmeniz ve yoğunlaşabilmeniz için ufak ve hafif bir ara öğün ya da ana öğünden 3-4 saat sonra yogaya başlamanız daha uygundur. 1 porsiyon meyve yanında bir fincan papatya, melisa, tarçın-karanfil ya da lavanta çayı veya biraz su ufak ve hafif bir ara öğün alternatifi olabilir. Et ağırlıklı bir ana öğünden yaklaşık 3-4 saat sonra ve egzersiz öncesi biraz su veya aromatik bir su içerek yoga seansınıza başlamanız kendinizi daha iyi dinlendirmenize imkan sağlar. Aromatik su olarak sevdiğiniz meyve sebze dilimlerini tercih edebilir, limon, zencefil, kakule ile aromasını kuvvetlendirebilirsiniz. Tarçın çubuğu kullanmanız idrara çıkışınızı arttırabilir. 

Yoga seansınızı esneme hareketleriniz ile sonlandırıp ılık duşunuzu aldıktan sonra da önerim zamanın etkisi ve sarf ettiğiniz efora bağlı olarak düşmüş olan kan şekerinizi eğer açlığınız çoksa kurubaklagilli, tahıllı az zeytinyağı limon soslu bir salatayla ya da gün içinde pek protein kaynağı besin tüketmediyseniz de yanına 1-2 haşlanmış yumurta ve 2-3 tam ceviz içi eklemeniz iyi olur. Yoga seansınız gün ortasına denk geldiyse de gün içindeki öğün dengenizi çok bozmadan gün için de en az 2 ana öğün ve 1-2 ara öğün olacak şekilde bir beslenme rutininizi korumanız yogadan daha çok keyif almanızı ve performans sürekliliğiniz üzerine önemli katkıları olacaktır. Gün içi yeterli yani kilogram başına minimum 0.6-0.8 gram protein almanız önemli. En iyisi protein ihtiyacınızı yarı yarıya bitkisel ve hayvansal protein kaynağı besinlerden sağlamanız olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanılabilir <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiket ve semboller: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?